Ekipman Seçimleri
        Likya Yolu Tavsiyeleri

                         Likya Yolu'nun eşsiz doğal güzelliklerini bizim rehberliğimizde keşfedin..

Gerekli Ekipmanlar


Yürüyüş Botu

Trekking botları kısa , orta ve uzun yürüyüşler için ayrı özelliklerde tasarlanmıştır. Likya Yolu gibi uzun süreli yürüyüşlerde mutlaka botun çok iyi havalandırma sağlaması, bileği koruması ama hafif ve yumuşak olması gerekir. Tabanı kaymaz malzemeden yapılmış botlar seçilmeli ve nemi ve teri dışarı atabilen ama dışarıdan su geçirmezlik özelliği olan botları tercih etmeniz yürüyüş kalitenizi arttıracaktır. En iyi yazlık trekking botları cordura kumaş ve süet deri olarak üretilenlerdir. Kışın yapılacak yürüyüşlerde kullanılacak botların da suya dayanıklı, tabanları sağlam ve dişli olması tercih edilmelidir. Pahalı bulanlar deri botlarını Wax’layarak su geçirmez hale getirebilirler.

Sırt Çantası

En önemli konulardan biri de sırt çantasıdır. Yazın daha ufak, kışın biraz daha büyük çanta kullanılır. Uzun süreli yürüyüşlerde 60 Lt. ve üzeri sırt çantaları kullanılmalıdır. Çantalarınızın yanlarında mutlaka su şişesi veya matara cebi olmalıdır. Çanta satın alırken gerekli malzemelere kolay ulaşılabilecek cepleri olması ve pratik kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sırt bölgesi ayarlanabilir olması yükü sırt ve bele eşit dağıtan eğimde olması ve bel desteği olan çantalar yürüyüş esnasında sizi rahat ettirecektir. Bunun için gitmeden mutlaka iyi bir sırt çantası edinmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Baton

Baton kullanımı eklem sakatlıklarını önlemenin dışında yükün vücudumuzun alt ve üst kısımları arasında daha eşit dağılmasını sağlayarak enerjimizi daha verimli kullanmamızı sağlar ve böylece daha geç yoruluruz. Dört saatlik bir tırmanış ve üç saatlik bir iniş gerektiren bir faaliyette baton kullanımı alt vücudumuza etki eden toplam kuvveti yaklaşık 300 ton civarında azaltacaktır. Çeşitli araştırmalar, baton kullanımının, her adımda 5 ile 8 kg. arasında bir yükü bacaklarımızdan aldığını göstermektedir. Bu, düz bir zeminde bir saatlik bir yürüyüş sırasında yaklaşık 13 tonluk bir yüke, yokuş aşağı yürürken ise 34 tonluk bir yüke eşittir.

Yağmurluk

Likya Yolu deniz seviyesinde ilerlediği gibi bazen de yüksek rakımlı rotalardan da devam etmektedir. Ayrıca bahar mevsiminde yürüyüş yapıyorsanız coğrafi olarak yağmur yağma ihtimali her zaman vardır.Mutlaka yanınızda yağmurluk bulundurun. Molalarda terli halde esintide kalabilirsiniz, böyle bir durumda bir rüzgârlık hayat kurtarıcı olacaktır. Hava bir anda döner ve sağanak verebilir, yanınızda getirdiğiniz yağmurluk sizi koruyacaktır. Doğada garanti diye bir kelime yoktur. Garantinizi siz sağlamaya çalışın.

Kafa Lambası

Gün battıktan sonra çadır kurmuşsanız, sizin için ışık oldukça sorun olacaktır. Kafa lambası ve el feneri yanınızda olması gereken olmasa olmazlardandır. Genellikle fener kullanmak yerine kafa lambaları doğada daha kullanışlı olmaktadır. Her iki elinizide kullanmanıza izin veren kafa lambaları yürüyüş esnasında ve gece yürüyüşü tercih edenler için deal bir seçim olmasının yanında olmassa olmazlardandır.

Kamp Çadırı

Trekking etkinliklerinin bir diğer ihtiyaç başlığı kamp çadırlarıdır. Eğer etkinliğinizi kamp konaklamalı tercih edecekseniz yanınızda hafif, su geçirmeyen, kolay toplanabilir bir çadır olmalıdır. Bu yürüyüş etkinliğinizin kalitesini arttıracaktır.Artık eskisi gibi her koşula dayanıklı çadır satın almak yerine; hafif, çantamızda daha az yer kaplayan çadırlar tercih etmeliyiz.

Uyku Matı

Trekking etkinliğinizin kalitesini artırmak istiyorsanız, geceleri alacağınız uyku kalitenize önem vermelisiniz. Zemin ile aranızda mutlaka bir katman oluşturmalısınız. Bunu en iyi mat ile sağlarsınız. Mat’ınızın kalitesi ne kadar iyi ise o denli rahat edersiniz. Klasik matlar dışında mağazalarda hava destekli matlar satılmaktadır.

Uyku Tulumu

Likya Yolu deniz seviyesinde ilerlediği gibi yüksek tepe ve rakımlardan da oluşmaktadır. Her ne kadar güney sahillerinde olsanız bile orman havası ve dağ havasında ısı degerleri oldukça değişkendir. -5 ila 20 derece veya 0 – 15 derece arası hafif bir uyku tulumu size güven verecektir.

İlk Yardım Çantası

Her çantada gerekli ilkyardım malzemeleri bulunmalı. Bunların içinde en önemlileri; acil durumda size klavuz olabilecek bir ilkyardım kitabı, sargı bezleri, tentürdiyot, aspirin, yanıklar için pomad krem, ağrı kesici, makas, çengelli iğne, flaster, gazlı bez, kanama esnasında durdurmak için kauçuk lastik vb.

Dayanıklı Pantolon

Likya Yolu düz parkurlardan oluştuğu gibi yüksek çalılık etaplarda da oluşur. Bu yüzden bacaklarınızda çizikler oluşmaması için çabuk kuruyan kullanışlı bir pantolon, düz parkurlarda kullanmak içinde short bulundurmalısınız. Ayrıca yürüyüş etkinliğiniz boyunca her gün için ayrı yedek kıyafet bulundurmanız daima avantajınıza olacaktır.


Doğa Yürüyüşünde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Genel Bilgilendirme

Yürüyüş başlangıcında iyice yavaş hareket ederek vücudun yürüyüşe uyumuna imkan tanıyın. Belli bir tempoda yürüyün.ani hızlanmalar ve yavaşlamalar vücudunuzu zorlar ve yorulmanızı sağlar. Adımlarınızı kısa ve dengeli atın. Büyük çaba gerektiren bir adımdan sonra 5-10 saniye dinlenin. Ne kendinizle ne de bir başkasıyla yarışmayın. Yürüyüş sırasında “daha ne kadar yolumuz kaldı” düşüncesine kapılmayın. Yürüyüş sırasında baton kullanmak dengeyi korumayı kolaylaştırabilir. Dik tırmanışlarda zemin kaygan ise çok fazla beklemeden ikinci adım atılmalıdır. Verilecek mola sıklıkları ve süreleri fazla tutulmamalıdır. Sık ve uzun süreli molalar yerine dinleniyormuş gibi yavaş bir tempoyla yürüyün. Molalarda vücudunuzu soğuğa karşı korumayı ihmal etmemelisiniz. Molalar sırasında sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Çok sık ve uzun yemek molaları verilmemelidir. Vücuda hazmetmek için zaman verilip, yürüyüşe yemekten en erken yarım saat sonra başlanmalıdır. Taşlık, kayalık ve kaygan bölgelerden yürürken tek sıra yürünmelidir. Taş düşmesi önemli bir risktir, bu yüzden taş düşme riski en az yerlerden yürünmesi gerekir. Eğer karlı zeminde yürünüyorsa kayaların yanlarındaki karların daha yumuşak olduğu ve batma tehlikesinin olduğu unutulmamalıdır. Kar yürüyüşlerinde tek sıra yürümeli ve iz açanın yorulmaması için sık sık değiştirme yapılmalıdır. Çıkışlarda burun saplama, inişlerde ise topuk saplama yöntemleri güvenli bir iniş için gereklidir. İnişlerde en çok parmak uçları zarar gördüğünden ortopedik taban kullanmalı ve bağcıklar iyice sıkılmalıdır. Yanınızda mutlaka düdük bulundurun. Sisli havalarda pusula bulundurun ve gruptan kimsenin ayrılmamasına özen gösterin. Ve her şeyden önemlisi bilgi ve tecrübenizin yetersiz kaldığı noktalarda geri dönün.

Baton Kullanımı

Baton kullanımı eklem sakatlıklarını önlemenin dışında yükün vücudumuzun alt ve üst kısımları arasında daha eşit dağılmasını sağlayarak enerjimizi daha verimli kullanmamızı sağlar ve böylece daha geç yoruluruz. Dört saatlik bir tırmanış ve üç saatlik bir iniş gerektiren bir faaliyette baton kullanımı alt vücudumuza etki eden toplam kuvveti yaklaşık 300 ton civarında azaltacaktır.Çeşitli araştırmalar, baton kullanımının, her adımda 5 ile 8 kg. arasında bir yükü bacaklarımızdan aldığını göstermektedir. Bu, düz bir zeminde bir saatlik bir yürüyüş sırasında yaklaşık 13 tonluk bir yüke, yokuş aşağı yürürken ise 34 tonluk bir yüke eşittir.Buradaki en önemli nokta iniş esnasında batonların sağladığı yük dağılımıdır. İniş sırasında özellikle dizlerimiz zarar verici yüklere maruz kalmaktadır ki bu yüklerin uzun dönemdeki zararları bilinmektedir.Batonlar kötü zeminde ya da havada kayıp düşmemizi önleyerek yaralanma riskimizi de düşürürler. Elinizin fazla sürtünmeye maruz kalmaması için genelde tutulan bölüm ergonomik bir dizayna sahiptir ve yükü elden bileklere aktarmak için bilek perlonları vardır.Yürürken dengemizi sağlamak ve destek almak amacıyla kullandığımız kayak değneklerine veya adi değneklere ‘baton’ denir. Batonlar, enerji tasarrufu ve yorgunluğu önlemesi açısından çok büyük önem taşırlar. Batonların yalnızca karda yürürken gerekli olduğu düşünülmektedir. Oysaki bu yanlış bir kanıdır, çünkü baton veya baton yerine kullandığımız adi değnekler, sağa-sola doğru olan dengesiz sallanmalarımızı en aza indirir, düşme riskini azaltır, düştükten sonra yerden doğrulmak için gerekli olan enerji sarfiyatını minimuma indirir ve düşerken doğrulmayı kolaylaştırır.Ağır bir sırt çantası ile dik bir yamaçtan çıkmak veya inmek, oldukça fazla güç sarf ettiren ve bacakları zorlayan bir aktivitedir. İşte batonlar burada trekking yapanların en önemli yardımcılarıdır. Normal bir yükle yürüyüşte bile tek bir baton her adımda 5 – 8 kg yükü bacaklarımızdan alıp kollarımız aracılığıyla yere aktarabilir, böylece yürüyüş sırasında bacaklarımız, yürüyüşle geçen her saatte daha az yük taşımış olacaktır. Eğer yürüyüş yokuş aşağı ise bu miktar artacaktır. Baton kullanımı sonucu bacaklarda oluşacak yorgunluğu büyük oranda engellersiniz. Batonlar özellikle nemli zeminlerde, derin karda, rüzgârlı arazide ve çarşaklı, taşlı ortamlarda kullanıldıklarında daha fazla faydalı olmaktadırlar.

Doğru Bot veya Ayakkabı Seçimi

Doğa sporlarında kullanılan ayakkabılar rahat, dayanıklı, koruyucu ve yapılan aktiviteye uygun olmalıdır. İyi bir yürüyüş ayakkabısı ayağa ve bileğe yeterli desteği vermeli ve kaygan ya da bozuk zeminde iyi tutunabilmelidir. Ayağı kayalardan koruyabilmeli, aynı zamanda rahat yürüyebilecek kadar esnek olmalıdır.Doğru ayakkabı esnekliği arazinin durumuna ve taşınan çanta artı kişinin ağırlığına göre değişir. Düz ve kontrollü zeminlerde esnek tabanlı bir bot tercih edilirken; dağlık arazide (bozuk bir zemin) yürüyecek iseniz daha sert tabanlı ve bileğinize daha fazla destek veren bir bot doğru bir seçim olur. Ayrıca taşıyacağınız yük ya da kendi vücut ağırlığınız fazla ise biraz daha sert botlar karşıt baskının azaltılmasında önem taşır. Araziye uyum açısından ayakkabının tabanı çok önemlidir. Dağcılık için üretilmiş sert ve ağır botların daha iyi bir tutuş için daha derin dişleri vardır. Bu, özellikle çamur veya kar kaplı dik yamaçları inerken kaymayı önlerken güvenliği arttırır.Alacağınız bota karar verirken ağırlığını da göz önüne almalısınız. (Ayaklarda taşınan ekstra bir kilogram yük aşağı yukarı sırtta taşıdığımız beş kilograma eşittir.) Bu yüzden bot seçerken ağır botların güvenliği ve koruması ile hafif botların esnekliği arasında bir seçim yapmanız gerekecektir.Ayakkabınız almadan önce ayakkabıyla giymeyi planladığınız çorapları giyin ya da alışveriş yaptığınız yerden uygun kalınlıkta bir deneme çorabı edinmeye çalışın. Ayaklarınızı ayakkabının içinde iyice öne ittiğinizde, işaret parmağınızın ayakkabının arkasına enine girebilmesi gerekir. Bağcıkları sıkıca bağlayıp topuğunuzu yukarı kaldırmaya çalıştığınızda ise topuğunuz tabandan en fazla 3-4 mm. kalkmalıdır. Ayak parmaklarınızı ise rahatça oynatabilmeniz ayakkabının kan dolaşımınızı engellememesi için gereklidir.Genelde ayakkabının küçük olmasındansa büyük olması tercih edilmekte ve fazladan çorap giyerek bu sorunun halledilebileceği düşünülmektedir.Ne yazık ki fazladan çorap giymek bu sorunu tam olarak çözmez. Bu yüzden alacağınız ayakkabının mutlaka ayağınıza uyduğundan emin olun.


Çadırda Konaklama

Fermuarı daima kapalı tutun. Hava şartları uygunsa yatmadan önce çadırınızı havalandırın. Yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin. Çadırınızın altına (dışarıya taşmayacak şekilde) serilecek bir örtü tabanın ömrünü uzatır. Siz uyurken ısının sıfırın altına inme riski varsa şişeleri ters çevirin, su yukardan aşağıya doğru donar. Ağacın altında uyumak sizi nemden, hafif yağan yağmurdan ve soğuk hava akımından koruyan bir şemsiyenin altında olmak demektir. Hava ne kadar soğuk olursa olsun yada yağmurlu olursa olsun çadırınızın havalandırma deliklerini kesinlikle kapatmayın. Hava kararmadan çadırınızın içini hazırlayın. Yağmur mevsiminde veya yağmur yağma ihtimali varsa mutlaka çadırın etrafına su arkı açın, böylelikle çadırınıza gelen su bu ark sayesinde çadırın etrafından diğer tarafa yönelir. Çadırın içinde sürekli kalan küçük bir fener bulundurun. Ve kesinlikle çadır içinde sigara içmeyin-içirtmeyin

Kamp Yeri Seçimi

Güneş batmak üzere artık yürüyüşünüzü sonlandırıp çadırınızı kurmak için bir yer seçmek zorundasınız. Faaliyete başlamadan önce kamp yerleri hakkında araştırma yapın. Kamp yerinizi güneş batmadan 2 saat önce varacakmış gibi hesap yapın. Çadırınızı kurmak, içine yerleşmek için havanın kararmasını beklemeyin. Tercihen daha önce kullanılmış çadır yerlerine çadırınızı kurun. Bu şekilde hem doğaya daha az zarar vermiş olursunuz hem de başka bir yeri fazla temizlemek için uğraşmazsınız. Kamp yeriniz su kaynağına yakın olsun. Hem kaynağın temiz kalması hem de kaynaktan faydalanan diğer hayvanları korkutmamak için kamp yeriniz ile su kaynağı arasındaki mesafe yaklaşık 100 metre olmalıdır. Rüzğar yönünü tahmin edin ve çadırınızı buna göre en korunaklı olacak şekilde kurun. Ağaçların arası, bir büyük kayanın arka tarafı sizi koruyabilir. Alçak seviyeli yerlere dikkat edin. Dere yatağı, göl çevresi gibi yerlere kamp kuracaksanız havayı çok iyi gözlemleyin. Eğer ani bir yağmur bastıracak olursa çadır kurduğunuz yeri su basabilir. Bu ihtimale karşı mutlaka çadır etrafına su arkı açın. Eğer plajda kamp kuracaksanız dalga izlerine bakarak denizden uzağa çadırınızı kurun. Çadırınızı kurmadan önce zemini mutlaka çok iyi temizleyin, varsa çadırı kurmadan önce çadırın altına bir koruyucu örtü serin. Bu çadırınızın ömrünü ciddi bir şekilde uzatacaktır. Çadır yerinin mümkün olduğunca düz bir zemine sahip olduğundan emin olun. Eğimli bir çadır yerinde sabaha kadar yattığınız yerden kayabilirsiniz. Çok elektrikli bir yerde çadır kuracaksanız yıldırım tehlikesinde uzak bir yerde kamp yeri seçin. Büyük kayaların yakınları ve ağaç altları tehlike yaratabilecek yerlerdir. Aynı şekilde baton, kazma yada kürek gibi yıldırım çekebilecek malzemeleriniz mümkünse toprak altına gömün ya da kamp yerinizden uzak bir yere yerleştirin.

Yürüyüş Teknikleri

Yürüyüş sırasında gereksiz iniş-çıkışlardan kaçınmak gerekir. Rota seçimi yapılırken mümkün olduğu kadar az yükseklik kaybetmeye çalışılır. 25 dereceyi geçen eğimlerde, eğimin etkisini azaltmak için zig zag çizerek ilerlemek daha avantajlıdır. Zig zagların keskinliği eğimin dikliğine, ekibin kondisyonuna göre arttırılır ya da azaltılır. Yamaçlarda yan geçiş yapılırken ayakların zemine göre ayarlanması gerekir. Sert bir zeminde en fazla sürtünmeyi sağlayabilmek için ayak tabanlarının tümünün yere basmasına gayret edilmelidir. Ayrıca yamaç tarafındaki ayak bir miktar yamaca döndürülerek burkulma tehlikesi azaltılır. Yürünülen zemin yumuşak ise kestirme denilen yürüyüş şekli uygulanır. Bunda, ayakların kenarları ile zeminde bir basamak oluşturularak yürünür.Yürüyüş sırasında devamlı etrafa bakarak doğru yönde gidilip gidilmediği kontrol edilmeli, referans ya da nirengi noktası adı verilen belirleyici noktalar gözlenmelidir. Değişik biçimli bir kaya, bozkırın ortasında bir ağaç nirengi noktası olarak seçilebilir. Böylece geri dönüş ya da kaybolma gibi durumlarda bu noktalar sayesinde doğru yol bulunabilir.

Enerji Kontrolü

Yürüyüş sırasında enerji sağlamak için molalar sırasında çeşitli yiyecekler yenebilir. Bu yiyeceklerin karbonhidrat, özelliklede kana karışmasının çabuk olması bakımından glikoz yönünden zengin olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında çeşitli mineral ve elektrolit yönünden de zengin olmalıdırlar. Kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, çikolata gibi yiyecekler ve limonlu, şekerli içecekler bu tip besinler arasında sayılabilir. Yürüyüş sırasında terlemeyle sıvı kaybedildiği için sıvı alımına da önem verilmelidir. Özellikle kış koşullarında susuzluk hissi az olmaktadır. Böyle durumlarda dahi kişinin kendisini zorlayarak sıvı alması gerekmektedir.Doğada alkol alımının yararlı olduğu düşüncesi son derece yanlıştır. Alkol, kan dolaşımını arttırıp başta bir sıcaklık verirken, damarların genişlemesine neden olarak ısı kaybını arttırır ve daha sonra üşümeye neden olur. Bunun dışında su kaybına neden olur ve dikkati azaltır.

Sırt Çantası Nasıl hazırlanır.?

Büyük boy sırt çantası kullanan kişilerin başlangıçta en çok sordukları sorulardan biridir bu. Bu garip, şekilsiz şeye nasıl bu kadar çok malzemeyi sığdıracağız! Çanta yerleştirmedeki temel mantık çanta ağırlık merkezinin mümkün olduğu kadar vücut ağırlık merkezimize yakın olmasını sağlamaktır. Bu sayede hareket ederken çantanın momentumu bizi fazla etkilemez ve daha konforlu bir taşıma sağlamış oluruz. Bunun için ağır malzemeleri vücudumuza yakın olacak şekilde yerleştirmeliyiz.Kıyafetleri taşımanın iki yolu vardır, birincisi bunları bir torbaya koyup çantaya tıkmak; bu şekilde tüm giysileriniz bir arada bulunur. İkinci yöntem ise çantanın içerisindeki boşluklara tıkıştırmaktır. Bunun için en uygun yerlerden birisi uyku tulumunuzun çevresidir. Giysilerinizin buruşmaması için ne kadar çaba sarf ederseniz sarf edin buruşacaklardır! O yüzden hiç uğraşmadan bulduğunuz en küçük deliklere tıkıştırmaya çalışabilirsiniz.Bir başka malzeme grubu ise yağmurluk, içecek ve yiyeceklerinizdir. Yağışlı bir havada yapılan yürüyüşlerde yağmurluğunuzu çantanızın en üst cebine ya da yan ceplerinden birisine koyabilirsiniz. Yağmur başladığında çantayı çıkartıp yağmurluğu bulmak için çantanın derinliklerini kurcalamak çok hoş olmayabilir.İçeceğiniz mutlaka kolay erişebileceğiniz bir yerde olsun. Bunun için en uygun yer yan ceplerden birisidir. Çantayı çıkarmaya gerek kalmadan partnerinizden çantanızın yanından mataranızı size uzatmasını isteyebilirsiniz.

GPS Nedir Nasıl Çalışır

GPS’in açılımı, global positioning system yani global yer belirleme sistemidir.Şartlar ne olursa olsun, bir GPS alıcısı size yeryüzünde nerede olduğunuzu söyleyebilir. Neredeyse her yerde 365 gün 24 saat çalışabilirler. Tipide, yoğun siste, hatta okyanusun ortasında referans noktanız olmadığı zaman bile çalışırlar.Sadece, uydu sinyallerini engelleyebilecek nesnelerin, yoğun ağaçların gökyüzünü kapladığı ya da binaların sık olduğu yerlerde performansı düşebilir. GPS alıcıları bir sonraki durağınızın neresi olacağını, oraya ne kadar uzakta olduğunuzu ve hangi yönden oraya ulaşabileceğinizi bulmanıza yardımcı olurlar. GPS cihazları bu özelliklerinden dolayı dağcılık,yamaç paraşütü, trekking gibi doğa sporları tutkunları arasında popülaritesini arttırmıştır ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır.GPS düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve bu sistem, yörüngede sürekli olarak dönen 24 uydudan oluşur. Bu uydular çok düşük güçlü radyo sinyalleri yayarlar. Yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Uydularla aramızdaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki konumumuzu belirler.

Genel Tavsiyeler

Hava sıcaksa hafif giyinmeli, önemli olan terlemeyecek kadar giyinmektir.Yürüyüş esnasında terleme ihtimaline karşı yedek çamaşır ve bir üst bulundurmalısınız. Hafif yiyecekler tercih etmelisiniz ancak iyi bir kahvaltı yapmadan yola çıkmayın.Yanınızda şeker, çikolata vb. bulundurun, basit şekerler çabuk kana karışır. Rotanın özelliği ve uzunluğuna göre 1 ila 5 litre arasında su alınmalıdır. Sabahtan kapasitenizi zorlayabildiğiniz kadar sıvı depolayın. Yanınıza plastik bir kupa bulundurun.Yürüyüş sırasında kulaklık ile müzik dinlenilmemeli. İnişlerde topuk ya da yan basın. Ayak bileğiniz bükülmesin .Çıkışlarda ayakucu ya da yan basın. Ayak bileğiniz bükülmesin.Güneş gözlüğünüz daima yanınızda olsun. Ayrıca güneş kremi kullanın. Peçete veya tuvalet kağıdınız olsun.Yürüyüşe gideceğiniz günün akşamı kesinlikle alkol almayın. İhtiyacınızdan fazla sıvı alınız. Susadığınızı hissettiğinizde iş işten geçmiş demektir. İlk mola en az bir saat sonra verilmeli ve vücudun soğumasına izin vermemelidir. Yemek molasından sonra tempo biraz düşürülmeli ve dik eğim çıkmamalıdır.Yürüyüş boyunca etrafa ve işaretlere dikkat etmeli, doğru rotada ilerlendiğinden emin olunmalı.Plan yapmadan, hazırlık yapmadan ve etrafa bilgi bırakmadan yürüyüşe çıkmayın. Devamlı surette yolun sonunu ve hedefi düşünmeyin, bu stres ve bunalmanıza da neden olacaktır.Özenli ve dikkatli adımlar atın. Adımlarınız dengeli, kararlı ve kısa olsun. Vücudunuz dinleyin, çünkü vücudunuz kendi dilince size sizi en iyi anlatandır. Yürüyüş esnasında yorulmanızı, susamanızı acıkmanızı söyler. Yeter ki onu dinlemeyi öğrenin. Susadığınızı çoğu zaman anlayamassınız, susuzluk dudakların kurumasından, idrarınızın iyice sararmasına baş ağrısına kadar kendini gösterir. Yetersiz oksijen almanız, adapte olmadığınız, yorulduğunuz her aşamada vücudunuzu iyice dinlerseniz çözülebilecek sorun haline gelir. Az ve sık yemek, düzenli sıvı almak, bol oksijen tüketmek yürüyüşte ilk öğrenilmesi gerekenlerdendir.